Czy warto kupić kołdrę na 4 pory roku?

Czy warto kupić kołdrę na 4 pory roku?

14.10.2021 207

Wiele osób szuka kołdry uniwersalnej, która sprawdzi się przez cały rok. Jednym z rozwiązań może być kołdra 4 pory roku. Jak sama nazwa wskazuje może być ona używana w okresie wiosenno-letnim i jesienno-zimowym. Jest to wybór bardzo ekonomiczny. Produkt ten składa się bowiem z dwoma spiętych ze sobą  kołder, które mają różną grubość i właściwości. Jedna z nich jest przeznaczona zazwyczaj na wiosnę i lato, a druga na jesień i zimę lub jest całoroczna. Kołdry można ze sobą łatwo połączyć lub je rozłączyć. Czy kołdra na 4 pory roku jest dobrym wyborem do domu?

Rozwiązanie na długie lata

Jak już wspomniano, kołdra na 4 pory roku to w zasadzie dwie kołdry połączone ze sobą napami, rzepami lub zatrzaskami. W zimie wykorzystywane są obie, a w cieplejsze miesiące tylko jedna z nich. Taka kołdra podwójna nazywana jest niekiedy kołdrą wielosezonową lub całoroczną. W letnie noce okrywa, a w zimie ogrzewa. Dodatkowo zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Tego typu kołdry to inwestycja na długie lata. Stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają w swojej sypialni miejsca na przechowywanie dużej ilości koców, kołder i pierzyn.

Wypełnienie kołdry całorocznej

Duże znaczenie ma zastosowane w tym przypadku wypełnienie kołdry. Najstarszym typem są modele wełniane i puchowe, które mają właściwości oddychające i izolujące. W lecie dają uczucie chłodu, a w zimie ogrzewają. Są to kołdry puszyste i polecane osobom z reumatyzmem. Jednak wełna może uczulać, dlatego taka kołdra nie sprawdzi się w przypadku alergika. Dla osób ze skłonnością do alergii o wiele lepszym rozwiązaniem są kołdry syntetyczne, a więc wypełnione puchem w formie włókna silikonowego. Nie przyciąga ono roztoczy kurzu domowego. Nie stwarza także warunków do rozwoju pleśni i grzybów. Kołdry syntetyczne nie tracą mimo wielokrotnego prania swojego pierwotnego kształtu.

Jakie poszycie powinna mieć kołdra na cztery pory roku?

Bardzo istotny jest nie tylko rodzaj wypełnienia, ale i materiał poszewki. Z poszyciem skóra człowieka ma bowiem bezpośredni kontakt. Powinno więc być ono przyjemne w dotyku i zdrowe dla skóry. Dobrze sprawdza się zawsze poszycie z domieszką włókien naturalnych np. bawełny. Jest to materiał naturalnym i higieniczny. Ponadto umożliwia bardzo dobrą wentylację. Czasem stosuje się połączenie bawełny z poliestrem, które jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Taka kołdra sprawdzi się z pewnością przez wiele lat.

Sposób łączenia ma spore znaczenie

Kołdry na cztery po roku są kołdrami łączonymi. Składają się z dwóch elementów połączonych za pomocą rzepów, napów, zatrzasków lub spinek. Wybierając konkretny model, warto postawić na taki, którego łączenia są naprawdę solidne i niezawodne. Dobrym rozwiązaniem są na pewno zatrzaski, które nie pozwalają zanieczyszczeniom przedostać się do środka materiału. Mniej komfortowe w użytkowaniu są rzepy, które po kilku latach mogą się oderwać. Dodatkowo czasami nagle się rozczepiają. Można też postawić na kołdrę 4 pory roku z praktycznymi napami.

Czy warto kupić kołdrę 4 pory roku?

Kołdra na 4 pory roku nazywana również kołdrą podwójną lub kołdrą zima-lato to specyficzny typ kołdry. Składa się bowiem z dwóch kołder o różnej grubości i różnych właściwościach ciepłych. Jedna z części jest cieńsza i przeznaczona raczej na lato. Druga część jest grubsza i sprawdza się w chłodniejsze miesiące. Za sprawą praktycznych nap lub zatrzasków oba elementy można łatwo ze sobą połączyć. Powstaje w ten sposób gruba kołdra idealna na zimę.

Kołdra cztery pory roku jest bardzo uniwersalna. Sprawdza się doskonale w przypadku osób, które są wrażliwe na zmiany temperatury w ciągu roku. Kołdry tego rodzaju są żywotne i wytrzymałe. Wykorzystywać je można z powodzeniem przez długie lata. Jest to inwestycja, która dość szybko się zwraca. Nie trzeba bowiem kupować dwóch osobnych kołder na lato i zimę, ale jedną, za to podwójną. Warto stawiać na modele uszyte z tkanin wysokiej jakości. Te z wypełnieniem syntetycznym są polecane alergikom.



Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio