Czym jest mikrofibra i jakie ma zastosowanie?

Czym jest mikrofibra i jakie ma zastosowanie?

28.05.2021 564

Mikrofibra jest materiałem, który znalazł szerokie zastosowanie w naszych domach. Po produkty z mikrofibry sięgają osoby, które pragną zachować porządek i czystość w domu. Mikrofibra jest materiałem, którego zastosowanie nie kończy się wyłącznie na usuwaniu poważnych zabrudzeń. Podczas zakupów w sklepie z tekstyliami, nierzadko możemy natrafić np. na pościel i ręczniki z mikrofibry. Kołdry z mikrofibry, poduszki, koce oraz narzuty z mikrofibry znakomicie nadają się do użytku domowego. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup produktów z tego materiału, warto poznać jego właściwości i zalety.

Czym jest mikrofibra?

Mikrofibra określana jest za pomocą wielu synonimów. Przeglądając różnorodne oferty z pewnością spotkamy się z takimi słowami jak mikrofaza, mikrowłókno i mikrofibra.

Mikrofibra to specjalny typ mikrowłókna, który powstaje przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Mikrofibra składa się z mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Do wytworzenia mikrofibry stosuje się nowoczesne technologie, dzięki którym możliwe jest zdobycie niezwykle cienkich i syntetycznych włókien. Dzieje się tak za sprawą niskiej gęstości liniowej wynoszącej 1 denier. Tekstylia wykonane z mikrofibry cechują się wyjątkową miękkością i delikatnością. Dodatkowo, mikrofibra jest odporna na uszkodzenia. Do charakterystycznych cech z pewnością musimy zaliczyć wytrzymałość i trwałość materiału, a także jego wysoką jakość.

Jakie zastosowanie ma mikrofibra?

Mikrofibra znalazła szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle tekstylnym, jak i przy sprzątaniu gospodarstw domowych. Na pewno każdy z nas spotkał się z popularnymi ściereczkami z mikrofibry, a także z pościelą, ręcznikami, czy też odzieżą wykonaną z mikrofibry.

Mikrofibra stworzona jest z cienkich, ale niezwykle wytrzymałych włókien. Z tego też powodu jest bardzo ceniona przez producentów i klientów. Warto wiedzieć, że im cieńszy splot, tym tkanina będzie odporniejsza na rozdarcia. Ponadto, mikrofibra doskonale wchłania wilgoć. Właśnie dlatego materiał ten znajduje szerokie zastosowanie nie tylko przy wyrobie artykułów do czyszczenia powierzchni, ale także przy wyrobie tekstyliów domowych.

Ręczniki z mikrofibry są niezwykle chłonne, bardzo szybko wysychają i w dużej mierze przewyższają ręczniki bawełniane pod wieloma cechami. Ręczniki wykonane z mikrofibry adresowane są w szczególności dla osób aktywnych fizycznie i podróżujących. Ważnym aspektem jest tutaj to, że wchłaniają 7 razy więcej wody niż same ważą. Dzięki siłom kapilarnym i gwieździstej budowie wręcz zasysają wodę, przez co powierzchnia skóry już po jednym wytarciu jest doskonale sucha. Ręcznik z mikrofibry potrafi wchłonąć 3 razy więcej wody niż ręcznik bawełniany o takiej samej powierzchni. Ręczniki  z mikrofibry są nazywane szybkoschnącymi, ponieważ w strukturze materiału jest dużo wolnej przestrzeni między włóknami, co znacznie zwiększa przepływ powietrza i wilgoci. Dzięki temu, zmagazynowana woda jest bardzo szybko oddawana do otoczenia.

Zalety mikrofibry

Mikrofibra jest bardzo cienkim materiałem. Do zalet mikrofibry musimy zaliczyć przede wszystkim jej wytrzymałość i odporność na spieranie, nawet przy wielokrotnym praniu. Dodatkowo, materiał ten jest wyjątkowo chłonny, miękki i bardzo przyjemny w dotyku.

Mikrofibrę można polecić jako produkt dla alergików, ponieważ jej struktura stanowi barierę dla kurzu i roztoczy. Sama mikrofibra nie powoduje jakichkolwiek uczuleń ani podrażnień.

W zależności od rodzaju splotu i kształtu, mikrofibra jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań. Produkuje się z niej poduszki, kołdry, pościele, koce, śpiwory, ręczniki, ściereczki i inne wyroby, które posiadają szereg atrakcyjnych zalet. Jeśli będziemy przestrzegać zaleceń producenta, nie musimy martwić się o żywotność mikrowłókien.

Pamiętajmy, że każdy materiał, o którego odpowiednio zadbamy, posłuży nam przez wiele lat.




Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio