Jaką kołdrę kupić dla dziecka?

Jaką kołdrę kupić dla dziecka?

01.12.2021 245

Wybór kołdry dla dziecka nie jest wbrew pozorom zadaniem prostym. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć w tym przypadku kilka różnych parametrów. Znaczenie ma wielkość kołdry, jej waga czy materiał, z którego jest wykonana.

Jakiej wielkości powinna być kołdra dla dziecka?

W tym zakresie wybór nie jest trudny. Kołdrę dziecięcą, podobnie zresztą jak pościel, trzeba dopasować do wieku malucha i wymiarów łóżeczka. Niemowlęta śpią pod kołdrami 100x135 cm lub 120x90 cm. Dla nieco starszych dzieci przeznaczone są produkty o wymiarach 140x160 cm, 140x200 cm czy 140x180 cm. Nastolatki mogą już spać po kołdrami odpowiednimi dla osób dorosłych. Generalnie okrycie nocne musi być nieco większe od łóżka.

Kołdra dla dziecka a materiał wykonania

Bardzo duże znaczenie ma materiał, z którego kołdra dziecięca jest wykonana. Mowa tutaj o części zewnętrznej, a więc tzw. powłoczce. Często spotkać się można z kołdrami wykonanymi z bawełny lub tkanin bawełniano-poliestrowych. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto kołdry z poszyciem bambusowym. Dla małych dzieci zdaniem ekspertów najlepszym wyborem są kołdry uszyte z tkanin naturalnych - bawełny lub bambusa. Są one przyjemne w dotyku i delikatne. Nie powodują reakcji alergicznych i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Pod taką kołdrą maluch nie poci się zbyt mocno.

Jakie wypełnienie sprawdzi się najlepiej w przypadku kołdry dziecięcej?

Na pewno przy zakupie kołdry dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jej wypełnienie. W sklepach w tym zakresie wybór jest naprawdę spory. Wyróżnia się przede wszystkim kołdry puchowe, wełniane czy antyalergiczne. Zarówno produkty na zimę, jak i na lato mają różne warianty wypełnienia. Wybór nie jest więc sprawą prostą. Na uwadze trzeba mieć w tym przypadku porę roku czy aktualnie panującą w pokoju dziecka temperaturę powietrza. Dobrze jest też poznać preferencje samego dziecka. Niektóre maluchy lubią kołdry ciężkie i ciepłe, a inne raczej lekkie. Warto więc zaobserwować zachowanie pociechy w czasie snu.

Czym różnią się poszczególne wypełnienia kołder dziecięcych? Mogą być one sztuczne (kulki poliestrowe, włókna) lub naturalne (wełna, puch, pierze). Jednak nie zawsze wypełnienie naturalne jest najlepszym rozwiązaniem. Takie kołdry są bowiem znacznie cięższe niż te z wypełnieniem sztucznym. Bywają one dla małych dzieci bardzo problematyczne.

Jaką kołdrę wybrać dla dziecka z alergią?

Szczególnie istotny jest wybór kołdry dla dziecka, które zmaga się z alergiami różnego rodzaju. Na starcie trzeba oczywiście zidentyfikować alergen. Potem można go bowiem skutecznie unikać. Kołdry czy inne tekstylia dla dzieci muszą być dla maluchów z alergiami antyalergiczne. Warto tutaj stawiać na produkty renomowanych marek, które wykorzystują najwyższej jakości materiały. Dobrze jest sprawdzić, czy dana kołdra posiada stosowne certyfikaty potwierdzające jakość. Dla dzieci z uczuleniami ma to ogromne znaczenie. W ten sposób można u malucha uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Podsumowanie  - jaką kołdrę wybrać dla swojego dziecka?

Kołdry wełniane posiadają właściwości termoregulacyjne. Tym samym utrzymują odpowiednią temperaturę ciała. Są odpowiednie zarówno na lato, jak i na zimę. Ich kolejnym atutem jest higroskopijność -  wchłaniają one nadmiar wilgoci. Taka kołdra nie sprawdzi się jednak w przypadku dziecka uczulonego na wełnę. Jest za to odpowiednia dla malucha z alergią na roztocza.

Kołdry puchowe mają dobre właściwości termoizolacyjne. Pod tym względem znacznie przewyższają kołdry wypełnione pierzem. Są też znacznie lżejsze. Oba typy kołder nie są jednak polecane alergikom, bo wywołują często reakcje uczuleniowe. Mogą też stanowić świetne środowisko dla drobnoustrojów. Nie są odpowiednie dla maluchów o skórze wrażliwej.

Jeśli mowa o pokryciu to najtańsze są kołdry obszyte flizeliną. Nie jest to jednak materiał trwały. Bardzo wytrzymałe są z kolei pokrycia teflonowe. Największą popularnością cieszą się kołdry wykonane z bawełny. Są one naturalne i higieniczne. Zapewniają również odpowiednią wentylację.



Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio