Jaką poduszkę do spania kupić?

Jaką poduszkę do spania kupić?

29.03.2021 163

Na jakość i komfort naszego snu wpływa nie tylko rodzaj materaca, ale także poduszka do spania. Zakup dobrej poduszki do spania zagwarantuje nam regenerujący odpoczynek i zapobiegnie bólom karku i pleców. Jeśli więc kolejny poranek zaczynamy od ćwiczeń zdrętwiałej szyi i bolącego karku, to znak, że należy pomyśleć o zakupie nowej poduszki. Jaką poduszkę do spania kupić? Jakie rodzaje poduszek są dostępne na rynku? Na co powinniśmy zwracać największą uwagę przy wyborze najlepszego modelu poduszki do spania?

Jaką poduszkę do spania kupić?


Dobra poduszka do spania
to taka, która zapewni nam odpowiedni komfort i odpoczynek podczas snu. Decydując się na zakup konkretnej poduszki, musimy mieć świadomość tego, że każdy z nas śpi inaczej, dlatego nie jest możliwe, aby wskazać jedną, idealną poduszkę, która zagwarantuje nam taką samą wygodę. Pamiętajmy, że istnieje jednak zestaw cech, którymi warto sugerować się podczas zakupu określonego modelu poduszki do spania.

Poduszka do spania powinna cechować się odpowiednią twardością, wielkością, wysokością, wypełnieniem i kształtem. Poduszka powinna posiadać również odpowiednie właściwości, które są uzależnione od stanu zdrowia, a mianowicie np. poduszka ortopedyczna, poduszka antyalergiczna itp.

Dodatkowo, dużą zaletą jest to, aby poduszka miała odpowiednie pokrycie, najlepiej z naturalnego materiału, lub takiego który nie uczula. Zakup odpowiedniej poduszki powinien nam zapewnić optymalne ułożenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, ramion, karku oraz głowy. Cechy na które powinniśmy zwrócić uwagę to odpowiednia sprężystość poduszki. Poduszka powinna być również przewiewna, aby zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza i poziom odprowadzania wilgoci podczas snu.

Wszystkie te cechy warto odnieść do swoich osobistych potrzeb i upodobań. Dzięki temu, wybór idealnej poduszki do spania nie będzie aż tak trudny.

Rodzaje poduszek do spania

Poduszki do spania możemy podzielić głównie ze względu na rodzaj ich wypełnienia.

  • Poduszki z wkładem naturalnym – to klasyczny model poduszki do spania. Wkład naturalny oznacza, że poduszki są zazwyczaj wypełnione kaczym lub gęsim pierzem albo puchem. Charakterystyczną cechą poduszek z naturalnym wkładem jest to, że są niezwykle miękkie w dotyku i sprężyste. Dzięki temu dostosowują się do położenia głowy. Naturalny wsad doskonale utrzymuje ciepło zimą i jesienią, ponieważ ma właściwości termoizolacyjne.
  • Poduszki z wkładem syntetycznym – są bardzo ergonomiczne i nie uczulają. Poduszki do spania z wkładem syntetycznym są świetną alternatywą dla klasycznych modeli poduszek z pierzem. Są one niedrogie i łatwo dostępne. Warto tutaj zaznaczyć, że poduszki z takim wypełnieniem można wyprać, a nawet wysuszyć w suszarce bębnowej. Wkład syntetyczny znakomicie nadaje się dla osób z alergiami.
  • Poduszki z wkładem specjalistycznym – najczęściej są one wykonane z pianki termoelastycznej , która pod wpływem temperatury ciała przybiera określony kształt. Poduszki z wkładem specjalistycznym mogą być również wykonane z lateksu. Są one wtedy o wiele bardziej zbite w formie niż poprzednie rodzaje. Poduszki z takim wypełnieniem idealnie przystosowują się do kształtu i ciężaru leżącej na niej głowy. Dodatkowo, maksymalnie podpiera kręgi szyjne, jest wygodna i antyalergiczna.


Jak dobrać odpowiedni rodzaj poduszki do spania?


Przy zakupie konkretnego rodzaju poduszki do spania, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszy z nich odnosi się do pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Tak więc długa poduszka do spania najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które lubią leżeć na boku.

Długa poduszka nie tylko podpiera kręgosłup, ale także utrzymuje go w prawidłowej pozycji. Warto zadbać, aby poduszka na której śpimy wypełniała lukę znajdującą się pomiędzy naszą głową a ramieniem. Dzięki temu unikniemy porannych bólów karku.

Gdy śpimy na brzuchu, najlepszym wyborem będzie niska i miękka poduszka. Trzeba jednak wspomnieć, że spanie na brzuchu nie należy do pozycji korzystnych dla zdrowia, ponieważ narządy wewnętrzne są wtedy ściśnięte, a głowa przekręcona w nienaturalny sposób.

Wiele osób podczas snu zmaga się również z bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Wtedy, oprócz normalnej poduszki, warto zainwestować w specjalny model, który wkłada się pod plecy. Jej zadaniem będzie odciążenie mięśni podczas snu i odpoczynku. Kiedy sprawdzi się wysoka poduszka do spania? To najlepsza propozycja dla osób zmagających się z bezdechem sennym.

Zakup poduszki do spania musi być poprzedzony analizą ewentualnych dolegliwości zdrowotnych.

Dlaczego powinniśmy unikać dużych poduszek? Duże poduszki obejmują nie tylko głowę, ale także ramiona, przez co stają się niezdrowe dla kręgosłupa. Warto zastanowić się nad ich użytkowaniem, ponieważ może to przynieść niekorzystne skutki uboczne.


Wybór najlepszej poduszki do spania jest nie lada wyzwaniem. Warto poświęcić odrobinę czasu, aby zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych rodzajów i modelów poduszek.  Dobór odpowiedniego rodzaju poduszki, zapewni nam komfortowy i zdrowy dla kręgosłupa odpoczynek.Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio