Jaką pościel kupić dla dziecka?

Jaką pościel kupić dla dziecka?

21.09.2021 13

Każdy z rodziców zastanawia się nad tym, jaka pościel dla jego dziecka będzie najlepszym wyborem. Chodzi tutaj przede wszystkim o noworodków, kilkulatków, dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków. Bez względu na wiek dziecka, zakupiona pościel musi spełniać kilka warunków. Komplet pościeli powinien być komfortowy, naturalny, a także wyprodukowany zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. Na co jeszcze należy zwracać uwagę kupując pościel dla dziecka?

Jaką pościel kupić dla dziecka?

Wybierając pościel dla malucha, na rynku i w sieci będziemy mieć do czynienia z szeroką ofertą produktów, które będą różnić się poszczególnymi cechami. Pościel dla naszego dziecka musi zapewniać mu optymalne warunki, bezpieczeństwo i komfort. Przy zakupie konkretnej pościeli, nie możemy więc kierować się wyłącznie opiniami spotkanymi na forach internetowych.

Przy zakupie pościeli dla dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Rozmiar pościeli – decydując się na konkretny rozmiar pościeli, koniecznie musimy uwzględnić wiek naszego dziecka oraz rozmiar materacyka na którym śpi nasza pociecha. W przypadku dzieci do 5 lat, warto wybrać komplet pościeli w rozmiarze 100x135cm, wraz z poszewką na poduszkę o wymiarze 40x60cm. Taki komplet pościeli znakomicie sprawdzi się w przypadku łóżeczek 120x60cm, jak i tych nieco większych. Dzieci powyżej 5 lat potrzebują już nieco większego kompletu pościeli. Tutaj warto się zdecydować na rozmiar 140x200cm w komplecie ze standardowymi poszewkami na poduszki, a więc 70x80cm. Dla nastolatków sprawdzi się pościel 160x200cm.
  • Bezpieczeństwo kompletu pościeli – każdy z produktów przeznaczony dla dziecka poddawany jest szeregom badań, zanim zostanie dopuszczony do użytku. Pościel dla dziecka nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W Polsce dwoma najpopularniejszymi atestami, wydawanymi po sprawdzeniu tekstyliów są: Oeko-Tex Standard 100 i Bezpieczny dla dziecka.
  • materiał na dziecięcą pościel – wybierając pościel dla naszego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego została wykonana. Pościel dla naszej pociechy powinna cechować się takimi właściwościami jak: naturalność, higroskopijność, optymalny poziom przewodzenia ciepła i brak w składzie substancji, które mogłyby uczulić dziecko lub doprowadzić do podrażnienia jego delikatnej skóry. Najpopularniejsze tkaniny wybierane przez rodziców są tkaninami wykonanymi z naturalnej, bawełnianej przędzy. Mowa tutaj między innymi o pościeli bawełnianej, pościeli bawełna satynowa, oraz o kompletach z jeresyu, czy też flaneli.
  • wypełnienie pościeli dziecięcej – pościel dla dziecka to nie tylko poszewki, ale także wypełnienie kołdry i poduszek. Dla dzieci w szczególności poleca się wypełnienie puchowe lub z pierzem, wełniane oraz pościel syntetyczną.
  • wykończenie pościeli dla dziecka – jest czynnikiem, które również wpływa na komfort i bezpieczeństwo pościeli. Gwarancją trwałości kompletu i gładkiej powierzchni tkaniny są starannie prowadzone szwy. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że naszego malucha nic nie będzie uwierać podczas snu. Istotny jest także sposób zamykania poszewek. Wybierając konkretny rodzaj pościeli, warto zdecydować się na taki, który jest zamykany na klasyczny zamek. Dzięki temu ograniczmy przedostawanie się kurzu i drobnoustrojów do wypełnienia kołdry.
  • wygląd pościeli – każdy rodzic doskonale wie, że już nawet 2-3 letnie dziecko potrafi mieć konkretne zdanie na temat ubranek, zabawek i innych elementów, które go otaczają. Podobnie jest z pościelą. Jeśli wybrana przez nas pościel nie będzie miała zachęcającego wyglądu, nasz maluch niechętnie będzie kładł się do łóżka. Warto tutaj postawić na kolorowe komplety, które są zdobione barwnymi postaciami lub ulubionymi bohaterami z bajki.

Jak dbać o pościel dla dziecka?

Każdy z rodziców chce odpowiednio zadbać o swoją pociechę i o rzeczy, którymi się otacza. Nic dziwnego, że młodzi rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, jak prawidłowo zadbać o dziecięcą pościel, by była bezpieczna i cieszyła oko swoim nienagannym wyglądem.

Pościel dla niemowlaka należy prać raz w tygodniu, stosując przy tym specjalne płyny do prania, które są przeznaczone dla ubrań i pościeli dla maluchów. Prać powinniśmy w najwyższej temperaturze, na jaką pozwala producent danego materiału. Nie zapominajmy również o tym, że skóra noworodka jest bardzo cienka i dużo bardziej narażona na bakterie niż skóra osób dorosłych. Z tego też powodu, po każdym praniu powinniśmy bezwzględnie wszystko wyprasować. Sterylne i higieniczne środowisko wokół malucha w jego pierwszych miesiącach życia jest sprawą priorytetową.

Pościel większych dzieci należy prać co około 2-3 tygodnie, a przedszkolaków nawet co 3-4 tygodnie. Odpowiednie pranie dziecięcej pościeli jest niezwykle ważną kwestią dla wszystkich, którzy zdrowie swojego dziecka stawiają na pierwszym miejscu. Oprócz czystej pościeli, warto także zadbać o zapasowe wkłady do pościeli i o dodatkową pościel. Każdy z rodziców musi być przygotowany na ewentualne wymioty, biegunki, czy też zalania.

Pamiętajmy również o tym, że pościel dla dziecka zawsze powinna być sucha. Nie możemy dopuścić do tego, by nawet z najmniejszym stopniu zajęła ją wilgoć. Warto w tym celu na bieżąco wietrzyć pościel, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy i alergenówWszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio