Kołdry antyalergiczne - zalety i wady

Kołdry antyalergiczne - zalety i wady

02.11.2021 278

Pościel, w tym kołdra to produkt codziennego użytku, który powinien zapewniać użytkownikowi zdrowy oraz spokojny sen. To bardzo istotne dla alergików, a więc osób podatnych na szkodliwe działanie wielu substancji, materiałów, roztoczy czy kurzu. Objawy takie jak katar, kichanie, łzawienie oczu lub wysypka nie są zbyt przyjemne. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup specjalnej kołdry antyalergicznej. Czy rzeczywiście ma to sens?

Dlaczego kołdra może uczulać?

Co w przypadku pościeli może uczulać? Przede wszystkim roztocza. Mowa w tej sytuacji nie o pajęczakach, ale raczej ich odchodach. Pościel, w tym kołdra to dla roztoczy idealne mieszkanie. Mają tam zapewnione pożywienie w postaci złuszczonego naskórka człowieka. Ponadto jest im ciepło i wilgotno. Dodatkowo uczulać może materiał kołdry. Tak jest niestety często z wełną, chociaż alergicy kiepsko reagują na sporo rodzajów tkanin.

Kołdry antyalergiczne i ich właściwości

Alergicy coraz częściej decydują się na zakup specjalnych kołder antyalergicznych. Jednak mimo to trzeba pamiętać o regularnym praniu pościeli  w celu usunięcia z niej roztoczy czy odchodów. Pajęczaki giną już w temperaturze 55 stopni Celsjusza. Podczas zakupu kołdry, dobrze jest więc sprawdzić, w jakiej temperaturze można ją prać. Są też pościele z wypełnieniem nasączonym specjalnymi środkami, które zwalczają roztocza. Oczywiście takie produkty można też zakupić osobno i regularnie spryskiwać nimi kołdrę oraz poduszki. Pościel antyalergiczna powinna posiadać stosowny certyfikat.

Wyjątkowe kołdry naturalne

Niektóre kołdryantyalergiczne, które produkowane są z wełny wielbłąda lub merynosa zawierają lanolinę. To substancja, która nie pozwala na rozwój bakterii i roztoczy. Ponadto taki materiał skutecznie odpycha zanieczyszczenia czy kurz, zachowując dłużej czystość. Nie wymaga także zbyt często prania. Dodatkowo kołdry tego rodzaju są bardzo wytrzymałe i żywotne. Można wykorzystywać je z powodzeniem przez wiele lat. Z drugiej strony wełna i lanolina są często same w sobie uczulające. Dlatego nie sprawdzają się w przypadku każdego alergika.

Niekiedy wykorzystywane są kołdry z wypełnieniem lnianym lub bambusowym. Są one antyalergiczne i przy okazji ekologiczne. Pozwalają na regulowanie temperatury ciała w czasie snu. Tym samym zapobiegają przegrzaniu organizmu, a jednocześnie zatrzymują ciepło, nie pozwalając na wychłodzenie ciała.

Wysokiej klasy kołdry antyalergiczne z syntetycznym wypełnieniem

Kołdry antyalergiczne od standardowych różnią się przede wszystkim wypełnieniem. Nie zawierają pierza, puchu czy wełny, ale wypełnienie syntetyczne, które nie uczula, a przy tym zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Skuteczni minimalizuje ono rozprzestrzenianie się roztoczy czy osiadanie kurzu na pościeli. Kołdry antyalergiczne są lekkie i można je bez obaw prać w pralkach automatycznych. Godne polecenia produkty muszą oczywiście posiadać stosowne atesty i certyfikat. Jednym z nich jest OEKO-TEX standard 100.

Dbanie o kołdrę antyalergiczną nie jest trudne. Wynika to z jej specyfikacji i przeznaczenia. Są to produkty lekkie i wytrzymałe. Pod tym względem znacznie przewyższają standardowe kołdry. Do prania pościeli antyalergicznej potrzebna jest jedynie niewielka ilość detergentu. Po wypraniu kołdrę można rozłożyć na suszarce na płasko. Trzeba ją prać minimum raz na trzy miesiące.

Czy warto zainwestować w kołdrę antyalergiczną?

Kołdryantyalergiczne są wręcz idealnym rozwiązaniem dla osób ze skłonnością do alergii. Są one wykonane z materiałów, które nie powodują kichania, łzawienia oczu czy kataru. Dodatkowo nie dochodzi w nich do rozwoju bakterii czy roztoczy. Sprawdzają się nawet w przypadku ciężkich alergii na zarodniki pleśni. Są przy tym coraz szerszej dostępne w sprzedaży. Nie powinno więc być najmniejszego problemu z zakupem kołdry antyalergicznej o określonym rozmiarze. Są to produkty, które w zasadzie nie mają większych wad. Pozwalają natomiast osobom ze skłonnością do alergii na zdrowy i spokojny sen przez całą noc.




Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio