Jak często wymieniać kołdrę na nową?

Jak często wymieniać kołdrę na nową?

03.02.2022 4601

Kołdra to produkt, którego zadaniem jest okrywanie ciała w czasie snu. Jest wykorzystywany przede wszystkim w krajach klimatu umiarkowanego. Wypełnienie kołdry ma za zadanie utrzymać ciepło ciała człowieka. Może być to puch ptasi, pierze, wełna lub włókna syntetyczne. Poszycie z kolei utrzymuje wypełnienie i zapewnia jego równomierny rozkład za sprawą pikowań.

Popularne rodzaje kołder

Kołdry puchowe są lekkie i skutecznie chronią przed zimnem. Dodatkowo odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Sporo jednak zależy od ilości użytego do ich produkcji puchu. Kołdry puchu gęsiego są bardziej wytrzymałe niż te z puchu kaczego. Kołdry z pierza są już cięższe. Mają także gorsze właściwości termoizolacyjne.

Kołdry wełniane dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Poza tym nie uczulają. Są więc dobrym wyborem dla alergików. W tym przypadku wypełnienie pozyskiwane jest z wełny owiec, alpak czy wielbłądów. Wełna działa pozytywnie na wiele dolegliwości np. reumatycznych. Kołdry jedwabne nie są już tak ciepłe. Jednak jedwab to materiał, który działa termoizolacyjnie i wentylacyjnie. Ponadto nie przyciąga kurzu. Doskonale sprawdza się przede wszystkim latem.

Kołdry wykonane z włókien syntetycznych mają wypełnienie silikonowe lub poliestrowe. Produkty z włókna poliestrowego są lekkie, antystatyczne i elastyczne. Niestety nie zapewniają w chłodne noce odpowiedniego ciepła. Kołdry z granulatu silikonowego nie zbijają się. Przez długi czas pozostają puszyste i elastyczne. Pozwalają ciału oddychać. Są idealnym wyborem dla alergików, bo można je prać w wysokiej temperaturze.

Kołdry należy regularnie wymieniać na nowe, aby zachować komfort snu. Jak często należy to robić?

Wytrzymałość kołder

Spore znaczenie ma w tym przypadku sposób użytkowania kołdry. Na pewno dobrze działa jej regularne wietrzenie i trzepanie, a także konserwowanie zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy jej prać w zbyt wysokiej temperaturze. Kołdra jest niestety miejscem przyjaznym dla roztoczy. Żywią się one ludzkim naskórkiem. Pranie kołdry jest więc konieczne, chociaż ją to niszczy.

Kołdry syntetyczne trzeba regularnie wymieniać. Zazwyczaj jest na to czas między trzecim i szóstym rokiem użytkowania, gdy produkt odbarwia się, traci swoją pierwotną puszystość i przystaje w nocy zapewniać ciepło. Po pewnym czasie syntetyczne wypełnienie kołdry ulega deformacjom, staje się nierównomierne. Zazwyczaj gromadzi się na brzegach szwów. Poza tym wymianę kołdry zaleca się osobom, które przeszły chorobę zakaźną i produkt wyprały w temperaturze wyższe niż zalecana. Nieco częściej kołdry syntetyczne muszą niestety wymieniać alergicy. Zazwyczaj zaleca się w ich przypadku kupno nowego produktu po maksymalnie ośmiu cyklach prania. Jak często kołdrę należy zatem prać? Zdaniem ekspertów nawet co dwa tygodnie i to w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Jak to wygląda w przypadku kołder z wypełnieniem naturalnym? Warto pamiętać o tym, że roztocza nie lubią niskiej temperatury. Gdy spada ona poniżej 15 stopni Celsjusza przestają się rozmnażać. Przy -18 stopniach Celsjusza giną. Wietrzenie kołder powinno odbywać się w miejscach nienasłonecznionych. Promieniowanie słoneczne powoduje bowiem wykruszanie się pierza oraz puchu. Takie kołdry pierze się ręcznie w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Potem należy je zostawić do wyschnięcia w miejscu przewiewnym i zacienionym. Kołdry z wypełnieniem naturalnym wymienia się co 5-10 lat. Co ciekawe, w profesjonalnych zakładach niekiedy wykonywane są usługi czyszczenia pierza i puchu. Można się na to oczywiście zdecydować. Stare pióra trafiają tam na specjalne sita. Poddawane są działaniu pary wodnej. To tam usuwane są z nich kurz i pył. Gdy po czyszczeniu w kołdrze brakuje pierza lub puchu, zakład różnicę uzupełnia.

Jaką więc kołdrę wybrać dla siebie? Sporo zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Alergikom polecane są produkty syntetyczne. Jednak to kołdry z włókien naturalnych mają najlepsze właściwości. Zapewniają one naprawdę spokojny i zdrowy sen.



Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio