Czy warto kupić dobry pokrowiec na materac?

Czy warto kupić dobry pokrowiec na materac?

10.02.2022 267

Niektóre osoby uważają błędnie pokrowiec na materac za zbędny dodatek. Jednak ma on w praktyce bardzo duże znaczenie. Tworzy warstwę ochronną dla materaca, a przy okazji wpływa na zdrowy sen jego użytkownika. Niekiedy przychodzi nawet z pomocą w walce z bezsennością.

Czy pokrowiec na materac jest w ogóle potrzebny?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z  tego, jak duże znaczenie ma pokrowiec na materac. Dlaczego warto go kupić? Przede wszystkim jest to element, który pełni funkcję ochronną. Skutecznie zabezpiecza materac przed plamami, zabrudzeniami czy otarciami. Oprócz tego popoprawia komfort spania i wpływa pozytywnie na sen. To zasługa materiału, z którego jest wykonany.

Jak wybrać dobry pokrowiec na materac?

Warto na samym początku sprawdzić, czy pokrowiec jest zdejmowany. Najlepsze produkty na rynku mają zamki z aż trzech stron. Wówczas można je bez większego problemu zdjąć i wyprać. Bardzo duże znaczenie ma oczywiście materiał wykonania. Tkanina musi być miła w dotyku. Powinna również zapewniać odpowiednią wentylację. Największą popularnością cieszą się pokrowce bawełniane, poliestrowe i bambusowe. Często do ich produkcji wykorzystuje się również satynę, wiskozę, jedwab i kaszmir. Na pewno produkty wykonane z materiałów naturalnych zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Jednak to te z materiałów sztucznych są bardziej wytrzymałe i żywotne.

Pokrowcena materac przeznaczone dla alergików są obecnie bardzo popularne. Trudno się temu dziwić. W końcu w materacach również mogą gromadzić się groźne grzyby i roztocza. To skutkować może różnymi reakcjami alergicznymi czy niewydolnością oddechową. Pokrowce antyalergiczne są specjalne wzbogacane substancjami antyalergicznymi i bakteriobójczymi. Niektóre produkty są także nasączone olejkami eterycznymi. Te uwalniają się stopniowo, poprawiając jakość i komfort snu. Zazwyczaj do pokrowców dodawane są olejki aloesowe, lawendowe i eukaliptusowe. Atutem może być także zastosowanie pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do ciała śpiącej osoby.

Rodzaje pokrowców na materac

Wybór pokrowców na materac jest na rynku coraz większy. Dużą popularnością cieszą się produkty antybakteryjne, które tworzą specjalną barierę dla bakterii i drobnoustrojów. Pozostają one przez długi czas świeże. Ciekawym rozwiązaniem są też pokrowce ograniczające pocenie, które skutecznie absorbują wilgoć z ciała śpiącej osoby. Tym samym zapobiegają rozwojowi bakterii. Pokrowce termostatyczne mają za zadanie regulować temperaturę ciała. Dodatkowo świetnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Pokrowce na materac relaksujące mają właściwości antystresowe. Czasami są nasączone olejkami eterycznymi, które działają kojąco. Są one przyjemne w dotyku. Na końcu warto wspomnieć o pokrowcach antyalergicznych, które zawierają często takie substancje jak włókna bambusowe czy jony srebra.

Jak należy dbać o pokrowiec na materac?

Nie da się ukryć, że podstawową zaletą pokrowca jest fakt, że można go po prostu zdjąć i wyprać. Nie jest więc to produkt trudny do utrzymania w czystości. Da się go prać, odkurzać i czyścić.

Pokrowiec na materac warto regularnie odkurzać. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalną szczotkę, która powinna wchodzić w skład zestawu z odkurzaczem. Jeśli takiej końcówki nie ma, warto sięgnąć po klasyczną szczotkę, a potem ssawkę. Pokrowiec dobrze jest odkurzać raz na tydzień i po wymianie pościeli.

Pranie pokrowca na materac nie zawsze jest zadaniem łatwym. Niektóre produkty są bowiem dość ciężkie i może być problem z włożeniem ich do pralki. Są modele, które można podzielić na mniejsze części i w ten sposób wyprać. Jeśli pokrowiec jest bardzo duży lub nie da się go zdjąć z materaca, warto wykorzystać pranie parowe.

Osoby, które nie chcą sięgać w tym przypadku po chemiczne środki do prania, mogą zdecydować się na połączenie wody i roztworu sody oczyszczonej. Jest to substancja, która potrafi zdziałać cuda. Skutecznie usuwa plamy, a przy tym zabija nieprzyjemne zapachy. Oczywiście z jej użyciem  nie można przesadzić, aby nie osłabić delikatnej tkaniny.



Logo
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Wsparcie opencart.com.pl