Czy warto kupić matę chłodzącą dla zwierząt?

Czy warto kupić matę chłodzącą dla zwierząt?

09.11.2021 15

Okazuje się, że wysokie temperatury są dla zwierząt, a w szczególności młodych psów, bardzo niebezpieczne. Gdy ma zewnątrz jest powyżej 30 stopni Celsjusza, znacznie rośnie ryzyko udaru cieplnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zakup specjalnej maty chłodzącej, która pomoże zwierzakowi przetrwać wysoką temperaturę.

Czy warto kupić maty chłodzące dla zwierząt?

Mata chłodząca jest doskonałym rozwiązaniem w podróży. Jest nieoceniona przede wszystkim wówczas, gdy samochód nie ma klimatyzacji. Psy chętnie korzystają z niej również po intensywnym wysiłku fizycznym. Podstawowym zadaniem takiej maty jest wyregulowanie temperatury ciała pupila. Mata działa przez kilka godzin, chłodząc od pierwszego zetknięcia się ciała zwierzaka z jej powierzchnią.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w czasie upałów ciało psa szybko się odwadnia. Dlatego zwierzę musi mieć przez cały czas dostęp do świeżej wody. Wysokie temperatury źle znoszą zarówno szczenięta, jak i stare psy. Z tego powodu w upalne dni zalecane są tylko krótkie spacery i to w zacienionych miejscach. Warto też pokusić się o zakup takich dodatkowych akcesoriów jak mata chłodząca dla zwierząt.

Rodzaje mat chłodzących dla zwierząt

Co ciekawe, temperatura ciała psa jest nieco wyższa niż człowieka. Wynosi od 37 do 39 stopni Celsjusza. Gruczoły potowe w tym przypadku zlokalizowane są w okolicach nosa i łap. Psy temperaturę swojego ciała regulują poprzez dyszenie, odpoczywanie i wypadanie sierści. W gorące dni zwierzakowi trzeba zapewnić dostęp do świeżej wody. Przebywanie przez długi czas na słońcu może się niestety skończyć udarem słonecznym. Dlatego dobrze gdy pies może przebywać w cieniu. Spacery i zabawy lepiej przełożyć na wieczór, gdy robi się chłodniej. W ciągu dnia pupilowi można też udostępnić specjalną matę chłodzącą. Do wyboru jest kilka rodzajów.

Pierwszą propozycja jest mata chłodząca wypełniona wełną. Produkowane jest z poliestru odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Przed użyciem należy ją przez kilka minut wymoczyć w chłodnej wodzie. Parujący płyn daje psu ukojenie nawet przez 24 godziny. Sporo zależy tutaj od temperatury otoczenia czy nasłonecznienia. Większą popularnością cieszą się jednak maty żelowe. Są one wypełnione specjalną substancją, która aktywuje się na skutek nacisku. Nie trzeba ich podłączać do prądu, trzymać w zamrażalniku czy zanurzać w wodzie. Chłodzą przez około 4 godziny. Potem zwierzak musi zejść z maty, aby ta ponownie się naładowała. Po 30 minutach można z niej ponownie korzystać. Produkty tego typu są często produkowane z wytrzymałego nylonu. Nie należy ich trzymać w pełnym słońcu.

Jak objawia się przegrzanie psa?

Dla każdego zwierzaka udar słoneczny lub przegrzanie organizmu są bardzo niebezpieczne. Niestety psy są raczej słabo przystosowane do wysokich temperatur. Z tego powodu w upalne dni trzeba na nie naprawdę uważać. Przegrzanie zwierzaka objawia się intensywnym dyszeniem, wymiotami, osłabieniem i dezorientacją. Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą się pojawić jednocześnie.

Kiedy najłatwiej o przegrzanie zwierzęcia? Przede wszystkim bardzo niebezpieczne jest zamknięcie psa w nagrzanym samochodzie. W tym przypadku nawet kilkanaście minut może wystarczyć, aby ten zdechł. W gorące dni nie jest wskazany także intensywny wysiłek fizyczny.

Psa trzeba uchronić przed udarem słonecznym. Jak to zrobić? Podstawa to zapewnienie mu nieograniczonego dostępu do chłodnej wody. Zwierzak musi mieć też legowisko ustawione w przewiewnym i zacienionym miejscu. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, pies może mieć mniejszy apetyt. Sprawdzają się wówczas mokre karmy. Warto też zadbać o dodatkowe akcesoria takie jak wspomniana mata chłodząca dla zwierząt. Do wyboru są modele wełniane i żelowe. Oba zapewniają przyjemne uczucie chłodu. Pomagają też regulować temperaturę ciała pupila. Obok maty dobrze jest postawić miskę z wodą. W ten sposób pies szybko ugasi swoje pragnienie i skutecznie obniży temperaturę ciała. Chłodząca mata jest świetnym rozwiązaniem także w czasie podróży.Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio