Ile godzin powinniśmy dziennie spać?

Ile godzin powinniśmy dziennie spać?

24.02.2022 271

Ile człowiek powinien dziennie spać? Jak to wygląda w przypadku dziecka, a jak u osoby dorosłej? Sporo zmienia się na pewno wraz z wiekiem. Noworodki śpią niemal bez przerwy, co wielu rodziców może niepokoić. Jednak, gdy maluch je i przybiera na wadze, nie ma się czym martwić. Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. W tym czasie przysadka mózgowa produkuje hormon wzrostu, a układ nerwowy utrwala ślady pamięciowe.

Im człowiek jest młodszy, tym więcej snu potrzebuje. Stabilizuje się to około 18. roku życia. Zazwyczaj dwudziestolatek potrzebuje tyle samo snu, co osoba w wieku lat czterdziestu. Jednak każdy jest inny i ma nieco inne potrzeby. Niektórzy potrzebują sześciu lub siedmiu godzin snu, aby się zregenerować. W przypadku innych osób jest to osiem lub dziewięć godzin. Problemy ze snem często pojawiają się u osób starszych. Z wiekiem poziom melatoniny zaczyna spadać. Seniorzy po ukończeniu 60. roku życia miewają problemy ze snem, co warto skonsultować z lekarzem.

Dlaczego sen ma tak duże znaczenie?

Zbyt mała ilość snu niekorzystnie wpływa na układ odpornościowy. Organizm ma wówczas problem w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi różnego rodzaju. Zdrowy sen wpływa również na wagę - pomaga wyrównać metabolizm. Za mała ilość snu przekłada się na wzrost hormonów odpowiedzialnych za proces magazynowania tkanki tłuszczowej. W czasie snu mózg człowieka porządkuje informacje zdobyte w ciągu dnia - zapisuje te istotne, a inne usuwa. Odpowiednio długi sen pozwala na odbudowę neuroprzekaźników i usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Sen poprawia nastrój. Osoby, które są niewyspane nie mają energii do życia. Są mało kreatywne i zamknięte na innych. Poza tym, jak już wspomniano wyżej, w czasie nocnego wypoczynku przysadka mózgowa produkuje hormon wzrostu. Dzieci, które nie śpią często mają zaburzenia wzrostu.

Jak rozpoznać problemy ze snem?

Problemy z wysypianiem się mają nie tylko rodzice małych dzieci, ale i np. osoby o zaburzonym rytmie dobowym. Tak jest u ludzi, którzy pracują w systemie zmianowym, nadużywają alkoholu czy prowadzą nieregularny tryb życia. Poza tym problemy ze snem dotykają często seniorów. Od około 40. roku życia zaczyna bowiem w organizmie spadać poziom melatoniny. Jak rozpoznać problemy ze snem? Wiąże się to m.in. z osłabioną koncentracją i ospałością. Bez krótkiej drzemki w ciągu dnia takim osobom trudno jest funkcjonować.

Jeśli snu jest za mało pojawiają się bóle głowy. Człowiek czuje się rozdrażniony, nerwowy. W perspektywie długoterminowej konsekwencje mogą być jednak dużo poważniejsze. Ludzie, którzy się nie wysypiają, zachowują się często jak po zażyciu środków psychotropowych. Nie mają zdolności do racjonalnego myślenia. Pogarszają się ich zdolności motoryczne. Nie powinny więc zasiadać za kierownicę.

Czy za duża ilość snu także jest niezdrowa?

Jak widać zbyt mała ilość snu skończyć się może bardzo źle. Jednak zdaniem niektórych ekspertów także za duża ilość snu może negatywnie wpływać na organizm człowieka. Oczywiście w praktyce sporo zależy od wieku, stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb. Trzeba się wsłuchać w swój organizm.

Zaburzenia snu często są efektem chorób. Najpopularniejsze z nich to nerwica, depresja, choroba refluksowa, astma, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy choroby neurologiczne. Czasem problemy ze snem powodują niektóre leki. Jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas, warto skontaktować się z lekarzem.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Odpowiednia ilość snu to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma także jego jakość. Warto więc zasypiać i budzić się o zbliżonych porach. Należy postawić na wysokiej jakości materac i łóżko. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o wietrzeniu sypialni. Przed położeniem się do łóżka zaleca się rezygnację z urządzeń emitujących niebieskie światło.

Każdy jest tak naprawdę inny. Uznaje się jednak, że minimalna ilość snu dla osoby dorosłej to sześć godzin, ale optymalnie jest to od siedmiu do dziewięciu godzin. Potrzeba snu jest tak samo istotna jak potrzeba jedzenia czy picia.



Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Wsparcie opencart.com.pl