Prześcieradła lnianie - zalety i wady

Prześcieradła lnianie - zalety i wady

22.04.2022 495

Prześcieradłalniane cieszą się na rynku dość dużą popularnością i mają wielu zwolenników. Rzeczywiście len jako materiał naturalny jest dla skóry ludzkiej przyjemny w dotyku. Czy warto stawiać na prześcieradła lub pościel z niego wykonaną? Co warto na ten temat wiedzieć?


Zdecydowanie największą zaletą lnu jest fakt, że materiał ten pozwala skórze oddychać. Świetnie przepuszcza powietrze, ale przy tym nie oddaje ciepła. Sprawdza się więc doskonale przez cały rok. Lniane prześcieradła z powodzeniem użytkować można latem i zimą. Len to dobry wybór dla alergików. Tkanina ta nie uczula i nie podrażnia skóry, co przekłada się na wysoką jakość snu. Wykonane z lnu prześcieradła są higieniczne. Nie rozwijają się w nich bowiem bakterie. Niekiedy nazywane są nawet antyroztoczowymi. Co ciekawe, lniane produkty przez długi czas zachowują swój doskonały wygląd. Przez lata wyglądają jak nowe. Wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest łatwo je podrzeć czy zmechacić. Pod tym względem len wygrywa z klasyczną bawełną i wełną. Nie bez znaczenia są także kwestie ekologiczne. Len jest materiałem naturalnym, przyjaznym dla środowiska naturalnego. Poliester nie ma z nim szans.


Oczywiście nie oznacza to, że lniane prześcieradła nie mają żadnych wad. Dla wielu osób największym ich mankamentem jest duża sztywność. W praktyce problem ten znika maksymalnie po kilku praniach. Później prześcieradła stają się znacznie milsze w dotyku i bardziej miękkie. Pewną wadą jest również ich stosunkowo wysoka cena. Są one droższe niż prześcieradła bawełniane i poliestrowe. Z drugiej strony wyróżniają się naprawdę wysoką jakością wykonania. Użytkować je bez obaw można przez wiele lat.


Warto zadać sobie pytanie - jak prać prześcieradła z lnu. Czy jest to skomplikowane? Przede wszystkim można to zrobić we własnym domu. Len należy prać razem z produktami o podobnej strukturze i kolorystyce. Najlepiej uruchomić w tym celu pralkę automatyczną na programie do tkanin delikatnych w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto stosować w tym przypadku bardzo delikatne detergenty. Nie można ich nigdy aplikować bezpośrednio na tkaninę. Duże znaczenie ma dokładne wypłukanie z prześcieradła proszku lub płynu. Co z suszeniem produktów lnianych? Okazuje się, że suszyć je można bębnowo w programie delikatnym. Jednak równie dobrze można prześcieradła rozłożyć na świeżym powietrzu, o ile są do tego odpowiednie warunki. Co ciekawe, nie trzeba ich prasować. Nie jest to jednak błędem. Wówczas żelazko należy ustawić na temperaturę 200 stopni Celsjusza. Mija się to jednak nieco z celem, bo len błyskawicznie się gnie.


Prześcieradła lniane mają wielu zwolenników. Trudno się temu dziwić, bo nie sposób wymienić ich wszystkich zalet. Są produkowane z tkaniny naturalnej, przewiewnej i bardzo wytrzymałej. Nie są wbrew pozorom trudne do utrzymania w czystości. Stanowią inwestycję na długie lata, bo przez długi czas prezentują się jak nowe. Są ciekawą alternatywą dla standardowych prześcieradeł bawełnianych.



Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017

Zakaz kopiowania zdjeć oraz opisów zawartych w serwisie

Realizacja exio